kunder
brugere
medarbejdere
Deltag gratis i vores Business Intelligence Go'morgen-/ Gå-hjem-møder.
Del jeres data-indsigter på tværs af organisationen
For at skabe en data-drevet organisation skal data deles i organisationen. Data er forretningskritisk og er fundamentet for at I kan træffe beslutninger på et oplyst grundlag og ikke et grundlag basseret på mavefornemmelser. Virksomheder i dag er dybt afhængige af forretningskritiske systemer som f.eks. AX og NAV. De systemer er bygget på oven på et fundament af servere, eksempelvis Microsoft SQL. Én ting er at fundamentet for de forretningskritiske systemer fungerer optimalt, en anden ting er at få visualiseret data trukket fra jeres kildesystemer.
Vores Microsoft Power BI konsulenter sidder klar til at hjælpe dig mod jeres mål. Vi hjælper jer til at blive en data-drevet organisation.
Referencer
Vi bygger jeres Microsoft Power BI løsning
Vi bygger selv løsninger som benytter Microsoft Power BI og har derfor flere års erfaring med at bygge rapporter, som understøtter forretningen så der kan træffes de rigtige beslutninger baseret på reelle og valide data. På den måde vil I som kunde hurtigt kunne agere baseret på disse rapporter.
Vores tilgang er at vi altid gerne vil dygtiggøre vores kunder. Dette gælder selvfølgelig også med Microsoft Power BI.
Vi har en stribe BI Konsulenter, som har været med siden Power BI kom på markedet og som har stor erfaring med at lave datamodeller og skrive komplekst DAX kode, samt erfaring fra mange forskellige løsninger, rapporter, dashboards, ledelsesrapporter i alle størrelser af virksomheder.
For dig som kunde vil der være rig mulighed for at være med i rapportudviklingen i Power BI eller lade os gøre det og så få oplæring efterfølgende. Har I ikke ressourcerne i virksomheden kan vi også sagtens varetage opbygning samt vedligeholdelse af rapporterne.
Indhent data fra alle jeres kilder i løbet af få minutter
Få adgang til data fra hundreder af understøttede lokale og skybaserede kilder, såsom Dynamics 365, Salesforce, Azure SQL DB, Excel og SharePoint. Sørg for, at det altid er ajour med automatiserede, inkrementelle opdateringer. Power BI Desktop giver dig mulighed for at udvikle dyb, handlingsrig indsigt til en bred vifte af scenarier.
Modellér jeres data
Spar tid og gør strukturering af data lettere med datamodelleringsværktøjer.
Ved hjælp af Power Query vil du spare mange timer i dit daglige arbejde. Især hvis du i dag til dagligt arbejder med Excel. Indtast, transformer, integrer og berig data med Microsoft Power BI.
Visualiser jeres data
Udforsk dine data, del dem med din organisation og opnå indsigter igennem data, som du ellers ikke vil finde. Du kan finde mønstre i dit data, og igennem disse mønstre predicte fremtidige resultater. Du kan med andre ord bevægre dig fra historiske data, til allokeringer på fremtiden. De nye AI-kapaciteter, (som kalkuleres i Azure er tilgængelige i Power BI) kræver ingen kode, hvilket gør det muligt for alle brugere af Power BI at opdage skjulte, handlingsbare indsigter og skabe flere strategiske forretningsresultater.
Sådan kommer du i gang
Microsoft Power BI kan downloades her og så kræves der bare at du logger ind med din konto, Microsoft Power Bi kræver en licens men du kan fint komme i gang uden. Herefter kan det være en god idé - hvis I ikke allerede har det - at få lavet en BI strategi, så der er defineret et mål og der er analyseret hvor der skabes mest værdi, og hvad der skal startes med.
Vi har BI Arkitekter som vil kunne bistå i denne proces hvis der er behov for sparring.
Herefter er det vigtigste uanset om du skal bygge en ledelsesrapport, et dashboard eller finansrapport at du har et godt og ikke mindst en valid dataplatform som du kan skabe en datamodel ud fra.
Vi har specialister som kan hjælpe både med datagrundlaget, datamodellen og rapportopbygningen. Når datamodellen er på plads, så er der egentlig kun tilbage at skabe rapporten og få den valideret ude i forretningen, når du publicerer den, vil den være tilgængelig på alle platforme (mobil, web, desktop) med det samme.
Sådan kan vi hjælpe din forretning mod at blive datadreven
Vi har specialister i alle BI genrens discipliner, om det er i SQL, SQL Server Integration services, Microsoft Power BI, Data Lakes i Azure eller at få skabt en BI strategi så har vi specialister som elsker at dele deres viden og som brænder for at skabe værdi ud fra data.
Vi kan også hjælpe med at få opbygget medarbejdernes kompetencer om det er på kurser eller sidemandsoplæring er hvad der passer jer bedst, vi underviser jævnligt på Microsoft kurser og har erhvervserfaring med også, da vi også selv bygger løsninger for alle størrelser af virksomheder, så vi har både den teoretiske og praktiske erfaring vi rigtig gerne vil dele med jer.
Vi rådgiver også gerne omkring eksisterende løsninger som I måtte have fået bygget hvis i er i tvivl om i er kommet rigtig fra land med løsningen, har performance udfordringer eller noget helt 3.
Download Power BI
Har din virksomhed også et ønske om, at du og resten af it-afdelingen fokuserer mere direkte på forretningen fremfor på teknikken?
Download gratis Power BI
Skab en datadreven kultur med "Power BI for alle"
Find klarhed i data, når du har mest brug for det
Giv teammedlemmer mulighed for at opdage indsigter, der er skjult i dine data med Microsoft Power BI.
”På baggrund af vores allerede eksisterende samarbejde omkring SQL optimering og vedligehold har vi valgt Unit IT til at hjælpe Pilgrim med nogle BI udfordringer, vi havde med vores AX ERP system".

Partnere
- Power BI er en nem og hurtig måde at komme i gang med at visualisere data på.
- Traf beslutninger ud fra data og ikke mavefornemmelse.
- Data understøtter beslutninger på strategisk-, taktisk- og operationelniveau.
Certificeringer
Microsoft Gold Partner
Som et af de få konsulenthuse i Danmark har Unit IT opnået status som: Microsoft Gold Partner på Data Platform. For at opnå titlen er der krav til et højt kompetenceniveau, høj kundetilfredshed og gennemarbejdet dokumentation for veludført arbejde.
Danish Cloud Community
Vi er certificeret medlem af Danish Cloud Community i perioden 16.03.18 – 15.03.19, som dokumenterer at Unit IT efterlever krav om høj kvalitet og sikkerhed inden for kommerciel drift af forretningskritiske it-ydelser samt skaber øget gennemsigtighed for købere af disse ydelser.
Magien opstår, når vi arbejder helt tæt sammen.

Vi er ved at starte et nyt uddannelsesprogram, som vi kalder #BIAcademy, hvor vi vil hjælpe unge BI champions med at udvikle deres kompetencer - og vores fælles faglighed. Her har vi fornøjelsen af at byde velkommen til Anders Holm Carlsen, som en af vores første nye talenter. Anders har tidligere arbejdet som Business Analyst hos Bestseller, men vil nu prøve kræfter af som BI konsulent hos Unit IT. Anders kommer ind med den helt rigtige DNA til teamet og vi er glade for at byde ham velkommen til #wingmanholdet.
Seneste artikel
Alle artikler
Selvom vi holder sommerferie, så gør hackerne ikke. Vi har lavet en liste med sommertips, så I kan gå en sikker sommer i møde.
Artikler relateret til SQL Unit

Der er mange forskellige metoder til at importere data i SQL Serveren, fra Excel, CSV, XML, txt osv.

Jeg ved ikke hvorfor jeg ofte kommer til at kæmpe med SSIS, men denne gang var jeg virkelig tæt på at smide håndklædet i ringen.
Parallelisering er når SQL Serveren benytter mere end én CPU til at udføre sin forespørgsel. Det lyder jo teoretisk...
Problemet virkede underligt og løsningerne mange, som alle sammen alligevel ikke virkede.. før jeg kiggede på det åbenlyse.
I min verden er Extended Events et must at kende til hvis du er DBA eller blot SQL nørd. Der er et væld af informationer vi kan få
Jeg havde fornøjelsen af at besøge en kunde, som virkelig har prioriteret at få tuned SQL Serveren og har allokeret ressourcer